OUR POSITION ON THE 25TH OF JUNE RESOLUTION OF THE COUNCIL OF EUROPE

Poraštė

Pastaruoju metu Lietuvoje kyla daug diskusijų dėl sovietinio palikimo. Žaliojo tilto skulptūros, sovietmečio ideologija persmelkti gatvių pavadinimai bei kiti simboliai – visa tai iš seno likę okupaciniai reliktai, dėl kurių Lietuva ilgus metus sunkiai ieško bendro sutarimo.

Iki šių dienų Lietuvoje nemažai gatvių pavadinimų aukština sovietinius herojus bei buvusią santvarką. Atrodo, kad dauguma mūsų sutinkame, jog kolūkiečių, pionierių ar komunarų gatvių Lietuvoje turėtų nelikti, vis dėlto būtent taip gatvės yra vadinamos Klaipėdoje, Panevėžyje ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Kadangi vietos gyventojai šio sovietinio palikimo atsisakyti nenori, miestų savivaldybės ryžtingų pokyčių nesiima (bit.ly/2XrhRCN). Kyla klausimas – ar toks vietos gyventojų požiūris ir valdžios neveiksnumas nediskredituoja Lietuvos tarptautinėje erdvėje bei nesudaro neteisingo įvaizdžio atvykusiems turistams, o galiausiai ir mūsų jaunajai kartai?

Šie klausimai jaunimo nevyriausybinių organizacijų atstovams buvo iškelti praėjusį savaitgalį vykusiame LiJOT(Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos) Žiemos Forume. Darbo grupės metu diskutavome apie tai, kokios yra šios problemos priežastys, pasekmės, taip pat kaip jas galėtume spręsti ateityje. Sutarėme dėl esminių punktų:

  1. Savivaldybės turėtų išsamiai peržiūrėti savo miesto gatvių pavadinimus bei įsitikinti, ar jos atitinka ir gerbia istorinę atmintį.

  2. LR kultūros ministerija turėtų įkurti komisiją, kuri nagrinėtų piliečių skundus dėl gatvių pavadinimų ir kitų simbolių istorinio atitikimo – teikti rekomendacinio pobūdžio siūlymus savivaldybėms.

Taip pat, bendrai nutarėme, kad šie siūlymai ateinančioje LiJOT pavasario asamblėjoje turėtų virsti rezoliucija. Tikimės, kad ateityje tokių diskusijų bus tik daugiau, kadangi tai, kokią valstybę kuriame – spręsti dera ir mums – pilietiškai mąstančiam Lietuvos jaunimui.