Ronald Reagan: Holivudo aktorius sužlugdęs SSRS

ASMENYBĖ

Margiris Laučys

3/13/20193 min skaitymo

Poraštė

Augustė Saladytė

Ronaldas Reaganas – vienas įtakingiausių XX a. politinių veikėjų, keturiasdešimtasis JAV prezidentas, atstovavęs Respublikonų partijai. Net ir Sovietų Sąjungos grėsmės akivaizdoje jis kovojo už konservatizmo vertybių išsaugojimą. R. Reagano vykdyta griežta užsienio politika padarė ilgalaikį poveikį tolesnei Amerikos bei viso pasaulio raidai jis prisidėjo prie komunistinių režimų Europoje žlugimo, Baltijos valstybių išsivadavimo iš tuometinės Sovietų Sąjungos priespaudos. Istorija jį įamžina kaip vieną ryškiausių Vakarų pasaulio lyderių.

Ronaldas Reaganas gimė nepasiturinčioje šeimoje, šiaurinėje Ilinojaus dalyje. Dvidešimt vienų baigė Eurekos koledžą ir po kelerių metų išsikėlė gyventi į Ajovą, vėliau – Kaliforniją, kur pasirašė septynerių metų sutartį su „Warner Brothers“. Taip pat net du kartus buvo išrinktas Televizijos aktorių sąjungos (angl. Screen Actors Guild) pirmininku. Dirbdamas Holivude, būsimasis prezidentas pasižymėjo kaip puikus oratorius, darbštus, charizmatiškas žmogus. Tai padėjo jam susikurti gerą vardą ir išgarsėti JAV. Šiuo gyvenimo laikotarpiu Reaganas buvo liberalių pažiūrų Demokratų partijos narys. Iki tampant Respublikonų partijos pažiba jam teko nueiti nemažą kelią – didelę įtaką formuotis jo politinėms pažiūroms darė patiriami išbandymai bei išgyvenimai.

Svarbiausias R. Reagano gyvenimo epizodas prasidėjo 1962-aisiais, jam tapus respublikonu. 1966 metais jis buvo išrinktas Kalifornijos gubernatoriumi ir sparčiai kilo politinės karjeros laiptais. Nors Reaganas du kartus nesėkmingai bandė iškovoti kandidato į prezidentus nominaciją, savo tikslą jam pavyko pasiekti tik 1980-aisiais. Rinkimuose sutriuškinęs Jimmy Carterį jis tapo vyriausiu iki tol išrinktu JAV prezidentu – jam buvo 69 metai. Dabar jį lenkia tik dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, tapęs prezidentu 70-ies.

Viena svarbiausių priežasčių, lėmusi Reagano pranašumą rinkimuose – to meto amerikiečių visuomenėje paplitęs nusivylimas Demokratų partijos valdymu: augantis nusikalstamumo lygis, ekonomikos nuosmukis bei didėjanti komunistų įtaka kėlė vis daugiau sunkumų. Dėl to daugiau žmonių pradėjo palaikyti konservatyvias Reagano idėjas, išaugo tvirto lyderio, atnešiančio stabilumą JAV, troškimas.

Norėdamas įgyvendinti esmines konservatizmo idėjas valstybės valdyme, Reaganas atsiribojo nuo kraštutinumų. Ši Reagano strategija ne tik išpopuliarino konservatizmą, bet ir prisidėjo prie amerikietiškosios jos versijos, kuri iki šių dienų daro didelę įtaką Respublikonų partijai, formavimosi. Šios asmenybės politinę įtaką gerai atskleidžia populiarus jo valdymo laikotarpio apibūdinimas – Reagano era.

Vieni svarbiausių Reagano įvykdytų pertvarkymų: mokesčių sumažinimas bei vyriausybės įtakos laisvajai rinkai apribojimas, siejamas su ekonomikos atsigavimu visoje Amerikoje. Taip pat pažymėtinas ir jo vykdytas karas su narkotikų prekyba užsiimančiomis organizacijas. Tai sumažino nusikalstamumo lygį bei pažabojo JAV sparčiai plitusią narkotikų epidemiją.

M. Gorbačiovas ir R. Reaganas pasirašo vidutinio nuotolio raketų sutartį 1987 m. Wikipedia.org nuotrauka

Vis dėlto didžiausią reikšmę pasauliui turėjo jo vykdyta užsienio politika. Reaganas suprato vakarietiškų idėjų ir vertybių išsaugojimo svarbą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Todėl padidino kariuomenės finansavimą, ėmėsi vykdyti griežtą politiką SSRS atžvilgiu. 1983 metais Reaganas, kreipdamasis į Nacionalinę evangelikų asociaciją, Sovietų Sąjungą pavadino „blogio imperija“, 1984-aisiais išreikšdamas palaikymą Vokietijai, viešai ragino Michailą Gorbačiovą nugriauti Berlyno sieną. Toks Reagano atkaklumas neabejotinai suteikė vilties milijonams totalitarinių režimų priespaudoje gyvenusių žmonių, įkvėpė rezistencinius judėjimus visoje Europoje bei prisidėjo prie Baltijos valstybių išsivadavimo iš SSRS gniaužtų. Nors „blogio imperija“ žlugo prieš daugiau nei 25 metus, demokratiją puoselėjančioms valstybėms nuolatos iškyla naujų grėsmių, Reagano idėjos išlieka aktualios šiandien.

Nepaisant populiarumo, Reaganas nebuvo vertinamas vienareikšmiškai – valdymo laikotarpiu neapsieita be nelaimingų atsitikimų. 1981 metais buvo pasikėsinta į jo gyvybę. Sunkiai sužeistas prezidentas išgyveno ir sėkmingai toliau ėjo prezidento pareigas. Viename interviu netgi viešai atleido užpuolikui. Šis kilnus politiko poelgis rodo, jog jis konservatyviomis, krikščioniškomis vertybėmis rėmėsi ne tik politiniuose reikaluose, bet buvo joms ištikimas ir asmeniniame gyvenime.

Ronaldas Reaganas yra viena ryškiausių XX a. pabaigos politinių figūrų – aštuoneri metai, praleisti prezidento poste, padarė neišdildomą įtaką konservatizmo plėtrai JAV bei visame pasaulyje. Holivudo aktoriaus, radijo laidų pranešėjo bei dviejų kadencijų prezidento atkaklumas, ryžtingumas bei geraširdiškumas įrodė, jog konservatizmo vertybės jam nėra vien politikos dalis, bet ir asmeninio gyvenimo kelrodės.

Jo paties žodžiais tariant: „Laisvės nuo išnykimo niekada neskiria daugiau nei viena žmonių karta. Ji neperduodama mūsų palikuonims krauju. Už laisvę kasdien reikia kovoti, saugoti ir perduoti mūsų vaikams, kad jie padarytų tą patį. Priešingu atveju, vieną dieną, laukiant gyvenimo saulėlydžio, mums teliks pasakoti vaikams apie Jungtines Amerikos Valstijas, kai žmonės buvo laisvi.“